Syndróm karpálneho tunela
je najčastejší úžinový syndróm na hornej končatine. Tunel tvoria zápästné kostičky a priečna šľacha. Prejavuje sa parestéziou (zmenenou citlivosťou) prvých troch prstov ruky, najskôr ráno, neskôr aj v noci a v pokročilejšom štádiu aj cez deň, hlavne pri dvíhaní rúk. Pri zvesení, premasírovaní a vytrasení prstov tento pocit mizne. Spúšťačom „brnenia“ prstov môže byť dlhšie výrazné ohnutie zápästia smerom hore alebo aj dole a k zhoršeniu tiež vedie namáhavá práca rukami. Príčinou je nedokrvenie a tlak na nervus medianus, ktorý prechádza karpálnym tunelom. Nerv môže byť stláčaný hociktorou štruktúrou prechádzajúcou tunelom, najčastejšie zhrubnutou šľachou ohýbača zápästia alebo niektorou štruktúrou tvoriacou tunel, napríklad hypertrofiou a kalcifikáciou priečnej šľachy tvoriacej „strop“ tunela.
Liečba syndrómu karpálneho tunela Medante
Na základe dlhoročných skúseností pri liečbe tohto ochorenia a pozorovaní výsledkov rehabilitácie a fyzikálnej terapie sme zostavili komplexný liečebný program. Liečba je kombináciou rehabilitácie a fyzikálnej terapie a stanovuje sa individuálne pre každého pacienta s ohľadom na aktuálny stav jeho ochorenia.
Liečba zahŕňa
- pohybovú liečbu, ktorej cieľom je mobilizovať zápästné kĺby pomocou mäkkých techník a poučiť pacienta o vhodných cvikoch
- fyzikálnu terapiu – Hilterapia, ktorej cieľom je pôsobiť analgeticky, protizápalovo a zlepšiť rozsah pohybu v zápästí
Liečbu je vhodné doplniť o akupunktúru, pri ktorej sa v liečbe karpálneho tunela dosahujú vynikajúce výsledky.