Rýchly lekársky test na zistenie IgG (dlhodobých) a IgM (akútnych) protilátok proti SARS-CoV-2 ponúka vysokú presnosť. Ako vzorka sa používa kapilárna krv z prsta, preto je použitie testov pohodlné. Je vhodné pre dospelých i deti v akomkoľvek veku.

Do 1 hodiny obdržíte od nás výsledok testu mailom. Na požiadanie vystavujeme papierové potvrdenie do 20 min. priamo na mieste odberu. 

Otestujte sa a spoľahlivo zistite, či sa Vaše telo už s infekciou stretlo.

Testovaný klient dostane po odbere správu s výsledkom. Test nezobrazuje konkrétne namerané hodnoty IgG a IgM.

Test

Profesionálne IgG a IgM rapid testy od amerického výrobcu Acro Biotech určené pre zdravotnícky personál. Kazetový imunochromatografický test pre kvalitatívnu detekciu anti-SARS-CoV-2 IgG a IgM protilátok.

Acro Biotech - americký výrobca v Európe zastúpený firmou AIDIAN s 50 ročnou históriou - garancia vysokej kvality testov. Jeden z dvoch certifikovaných testov v EÚ pre profesionálne použitie in vitro.

Profesionálne IgG a IgM rapid testy

Často kladené otázky

Od akého času má testovanie protilátok zmysel?

Testovať protilátky je všeobecne odporúčané od 5. dňa po objavení sa prvých príznakov.

Keď sa otestujem a test odhalí, že už som koronavírus mal, už si telo tým pádom urobilo ochranu? Alebo ako to vlastne funguje?

Vieme, že ak telo príde do kontaktu s vírusom, nezáležiac od príznakov, si vytvára IgM i IgG protilátky. Práve IgG, teda dlhodobé protilátky v tele ostávajú po zbytok života. Toto tvrdenie sa z doterajších štúdií javí byť platné aj pre koronavírus. Výskum z konca apríla 2020 v Južnej Kórei potvrdzuje, že pri opätovnom strete s vírusom, telo reaguje prirodzenou imunologickou odpoveďou. Tento priebeh potvrdzujú zdravotníci z celého sveta a zhodujú sa, že skutočným ukončením pandémie bude až prirodzená imunizácia aspoň 60% až 70% populácie.

Ako sa dá otestovať spoľahlivosť testu?

Najspoľahlivejší spôsob je použiť nezávislé certifikované laboratórium, ktoré ponúka presne toto ako komerčnú službu - testovanie spoľahlivosti rapid testov. Tieto boli vykonané výrobcom a EÚ zástupcom. V Medante sme pretestovali vyše 1000 pacientov, niekoľko pozitívnych pacientov re-testovali identickými testami po 2 týždňoch od prvého výsledku a zároveň porovnávali s PCR testovaním. Testy z tejto praxe sú vyhodnotené ako vysoko spoľahlivé.

Do akej miery funguje tento test aj na SARS-CoV-2?

SARS-CoV-2 (Severe Acute Respiratory Syndrome Coronavirus 2, predtým dočasne známy ako 2019-nCoV) je oficiálny názov vírusu, ktorý spôsobuje ochorenie s názvom COVID-19 (CoronaVirus Disease). Vírus patrí medzi "koronavírusy" alebo tiež "coronavírusy", čo je druh veľkých RNA vírusov.

https://sk.wikipedia.org/wiki/COVID-19

Je potrebný výmenný lístok od všeobecného lekára?

Test nie je hradený ZP, ide o komerčnú službu hradenú priamo pacientom, na ktorú nie je potrebný výmenný lístok.

Aké obdobie môže byť človek prenášač?

Sú dva typy prenášačov: tí, ktorí sú chorí, majú príznaky a tu zdroje uvádzajú 2 až 5 týždňov. A potom sú tzv. asymptomatickí prenášači, ktorí majú minimálne alebo tiež žiadne príznaky a dlhodobo môžu vírus vylučovať.

Ak by mi vyšiel pozitívny test na protilátky, musíte pozitivitu hlásiť?

Takúto povinnosť nemáme. Každý testovaný je odborne poučený. Pozitívny test, teda prítomnosť protilátok, znamená to, že pacient infekciu prekonal. Test nevie určiť, či je pacient vyliečený úplne alebo je potenciálny nosič vírusu a teda šíriteľ infekcie ďalej. Preto v prípade pozitivity testu krvi je vhodné doplniť vyšetrenie PCR z výterov z hrdla a nosa, ktoré odhalia prípadnú prítomnosť samotného vírusu - čo by znamenalo, že pacient je nosič. Pacientovi je doporučené PCR testovanie absolvovať a na tieto odbery dostáva výmenný lístok do odberového centra. Samotný PCR test je v takomto prípade bezplatný.

Ak by som napr. pred mesiacom mal koronavírus len so slabými príznakmi, má tento test význam?

a tiež:

Je pravda, že protilátky sa u človeka začnú vytvárať až keď má vysokú teplotu a iné výrazné symptómy? Podľa tohto by bol test úplne zbytočný pre ľudí, ktorí nemajú podobné symptómy, lebo protilátky sa ešte nevytvorili a test bude teda falošne negatívny?

Je pravdou, že protilátky sa v tele tvoria, keď telo s infekciou bojuje, čoho sprievodným prejavom sú práve príznaky ochorenia. Sila príznakov je však veľmi individuálna. Je otázne, či test je zbytočný, pokiaľ nie sú príznaky výrazné, nakoľko štatistiky hovoria, že viac ako 85% ochorení prebieha s miernymi príznakmi a napriek tomu telo protilátky vytvára.

Akú dlhu dobu po prekonaní nákazy sú protilátky pozitívne?

IgG spravidla celý zbytok života od prekonania infekcie. IgM ako pri ktorých ochoreniach. IgM sú považované za protilátky akútnej fázy a teda sú zvýšené pri väčšine ochorení počas infekcie a potom klesajú až zmiznú.

Ako dlho trvá testovanie? Je potrebná konkrétna príprava?

Do 10 minút. Testuje sa odobratím niekoľkých kvapiek z prsta pacienta. Žiadna špeciálna príprava nie je potrebná.

Kedy nie je vhodné test absolvovať?

Test nie je vhodný realizovať počas prebiehajúcej infekcie horných dýchacích ciest. Na testovanie počas akútnej infekcie sú vhodné testy s metodikou PCR, ktoré vykonávajú odberové centrá pri nemocniciach a laboratóriách.
Medante odborníci
MUDr. Zuzana PitoňákováVšeobecný lekár pre dospelých
MUDr. Nikola ViszlaiováVšeobecný lekár pre dospelých
Cenník: Koronavírus krvný rýchlotest na protilátky - COVID-19
Koronavírus krvný rýchlotest na protilátky - COVID-19
-25 €
Objednať
Objednať sa je možné len v prípade voľného termínu, ktoré priebežne dopĺňame. Ďakujeme za pochopenie!