Oxygenoterapia ako prevencia
Oxygenoterapia funguje aj ako prevencia ochorení. Pri nedostatku kyslíka v tele, organizmus trpí deficitom energie. Tento stav je možné rýchlo a efektívne zvrátiť intenzívnym prísunom kyslíku a tak dodaním kapiláram a následne tkanivám celého organizmu potrebnú vitalitu.
Oxygenoterapia je metóda používaná v medicíne viac ako sto rokov. Kyslík je nevyhnutný v procese metabolizmu buniek a následne okysličovanie tkanív je dôležité pre všetky normálne fyziologické funkcie. Oxygenoterapia pôsobí na celý organizmus, nie len na orgány choré. Ide o komplexnú liečbu, pri automatizovanom podávaní O2 absolútne bezpečnú a univerzálne použiteľnú.
Vzduch, ktorý dýchame obsahuje približne 21% kyslíka. Zvýšením koncentrácie O2 vdychovaného vzduchu, dochádza automaticky k navýšeniu koncentrácie kyslíka v krvnej plazme. Zvýšenie parciálneho tlaku kyslíka v krvi vedie k zvýšeniu prietoku krvi kapilárnym riečiskom, a tým i k efektívnejšej distribúcii kyslíka tkanivám. Niektoré problémy ako poruchy pamäte, zníženie výkonu, spomalené reakcie, kvalita zraku a sluchu, rovnako ako migrény alebo predčasné starnutie, sú často dávané do súvislosti s nedostatočným prekrvením organizmu. Zvýšením dodávky kyslíka tkanivám, sa zlepšuje účinok obranných mechanizmov a urýchľuje rast a regenerácia organizmu.
Na dosiahnutie želaných efektov je oxygenoterapiu, čiže vdychovanie zvlhčeného kyslíka, odporúčané absolvovať viackrát. Minimálne účinná frekvencia je 5 až 10 sedení. Jedna terapia trvá 30 minút. Počas terapie klient zažíva pocity celkového upokojenia, zlepšuje sa dych a ustupuje únava. Význam vdychovania koncentrovaného kyslíku spočíva v spomalení procesu fyzického a mentálneho starnutia.