Ak si myslíte, že vašou najlepšou zbraňou v boji proti chrípke je citrón, mýlite sa. V skutočnosti citrón vitamín C sú tí, ktorí vám podrážajú nohy a ťahajú s chrípkou za jeden povraz. Podľa tradičnej čínskej medicíny vás nadmerný prísun vitamínu C pred zimnou chrípkou neubráni, práve naopak. Vieme, počúva sa to ťažko, pretože ide o tradičnú frázu od lekárov a reklám na vitamínové doplnky, ktorú do nás hustia odmalička. Ako je to možné?

Kyslé je tabu

Citrusové plody obsahujú veľké množstvo vitamínu C, sú zároveň sladké aj kyslé. Cukor oslabuje aktivitu bielych krviniek a zvýšené kyseliny dočasne oslabujú schopnosť organizmu bojovať s vírmi a baktériami. Telo je na jeseň a v zime náchylnejšie na ochorenia, pretože expanzívna energia sa ukladá na spánok a regeneruje sa. Treba ju dostať na povrch a vytvoriť tzv. energetické brnenie. Citrón robí pravý opak, substancie a s nimi aj choroboplodné látky dopravuje do vnútra organizmu. Telo sa ochladí a rýchlejšie zahlieni.

Vitamín Ccitrusy nám počas zimnej chrípky skôr uškodia, ako pomôžu. Kyslá chuť je ochladzujúca, dostáva sa za obrannú líniu qi a umožňuje chorobe prepuknúť ešte hlbšie v našom tele. Zastaví sa až v pľúcach, preto často po ustúpení prvých príznakov nachladnutia kašleme a bolia nás priedušky. Vďaka citrónu sme baktérie a vírusy preniesli hlbšie do tela, čo znamená, že aj v posteli si poležíme podstatne dlhšie.

Skutoční bojovníci proti chrípke

Čo skutočne pomáha v boji proti chrípke? Podľa tradičnej čínskej medicíny by ste sa mali spoľahnúť na ostré chute, ktoré oslobodzujú energiu a dostávajú ju na povrch. Ak ste milovníkom póru, cibule, cesnaku, zázvoru alebo jabĺčkového kompótu so škoricou a klinčekom, máme pre vás dobrú správu. Práve tieto potraviny sú vhodné do boja proti zimnej chrípke. Na raňajky si dožičte teplé pokrmy ako polievky, kaše a vývary. Do jedál pridávajte bazalku, bobkový list, trochu papriky, horčičné semienka, badián alebo klinčeky. Všetky uvedené potraviny dodávajú energiu, ktorá sa premieňa na teplo a šíri sa do všetkých častí tela vrátane rúk a nôh.

Zázračný zázvor

Veľmi účinným pomocníkom proti chrípke a prechladnutiu je práve zázvor. Spúšťa v tele ozdravné potenie, ktoré vyplavuje z tela vírusy a baktérie. Zázvorový čaj si pripravíte zo surového koreňa. Nikdy ho nestrúhajte, len ho nakrájajte na plátky a povarte vo vode. Len zaliatie a vylúhovanie nestačí, iba varenie aktivuje imunostimulačné účinky a zbavuje zázvor vitamínu C. Na citrón a med zabudnite.

Skutočným kľúčom k dobrému stavu aj počas zimy je chránenie povrchu tela tzv. energetickým brnením. Teplo sa obliekajte, držte v teple hlavne ruky a nohy. Doprajte si dostatok spánku, relaxu a odpočinku, počas horúčky sa vypoťte.

Ak vás už chrípka zmohla a chcete sa jej čo najrýchlejšie zbaviť, pomoc nájdete u nás, na klinike MEDANTE. Naši špecialisti na tradičnú čínsku medicínu vám poskytnú ďalšie informácie o tom, ako bojovať s chrípkou. Techniky tradičnej čínskej medicíny sú veľmi účinné a dosahujú pozitívne výsledky za krátky čas.
 

Príbuzné témy:

Potrebujete poradiť?
Odosielam požiadavku