Detská Životná mapa®
Diagnostická metóda, ktorá rodičom poskytne veľmi kvalitný vhľad do aktuálnej situácie dieťaťa - pomocou kresby umožňuje pochopiť vnútorné prežívanie detí – vnímanie ich problémov, strachov, konfliktov a prianí, ktoré často deti nedokážu sami slovne vyjadriť. Je vhodná pre deti už od 3 rokov.
Aký je priebeh?
Tvorbe samotnej detskej životnej mapy predchádza hodinová konzultácia ideálne s obomi rodičmi, ktorá slúži na lepšie pochopenie rodinnej situácie a ujasnenie si celého postupu nasledujúcich konzultácií.
Na začiatku tvorby samotnej životnej mapy s dieťaťom si vysvetlíme najprv celý postup a po nadviazaní dôvery s dieťaťom rodičia odchádzajú.
Pri tvorbe svojej životnej mapy dieťa maľuje, pri tom sa rozpráva s terapeutom o svojom živote a je sprevádzané celým procesom. V priebehu tvorby mapy sa realizuje diagnostika s konkrétnymi výstupmi pre rodičov. Dĺžka tvorby mapy je približne 1,5 hodiny.
Po dokončení mapy si dohodneme termín na následnú konzultáciu s rodičmi, kedy si prejdeme hlavné závery z práce na mape, odporúčané výstupné kroky a tiež komunikačný typ dieťaťa. Následná konzultácia s rodičmi je v dĺžke 1 hodina. Vhodná je „pokračujúca spolupráca“ terapeuta s rodičmi bez dieťaťa pre podporu implementácii zistení „do života“ – ideálne 1x za mesiac. Nie je však nutnosťou.
Metóda Detská životná mapa® je vhodná keď:
- Máte problémy s hypersenzitivitou alebo hyperaktivitou vášho dieťaťa
- Vaše dieťa má silné až ťažko zvládnuteľné emočné prejavy ako zlosť, strach, agresia, pasivita
- Vnímate, že vaše dieťa niečo trápi, alebo je často choré a nedarí sa vám objaviť príčinu
- Vaše dieťa zažíva konfliktné situácie v škôlke/škole
- Vaše dieťa ťažko prežíva zmeny v rodine (rozvod, narodenie súrodenca)
Výhody Detskej životnej mapy
1. Metodika je jedinečná v tom, že je vhodná pre deti už od 3 rokov. Akonáhle je dieťa schopné komunikovať (súvisle hovoriť) a aspoň trochu kresliť, je možné s ním absolvovať túto metódu.
2. Najvhodnejšia je pre deti v predškolskom veku. Je to z toho dôvodu, že obzvlášť v tomto veku je možné zistiť a najjednoduchšie korigovať vznikajúce skryté vzorce, podľa ktorých by sa dieťa vyvíjalo a chovalo v budúcnosti.
Je dôležité pochopiť, že určujúca nie je realita udalostí, ale to, ako dieťa na túto udalosť zareaguje a ako si ju samo vyloží. Táto reakcia prebieha predovšetkým vo vnútri dieťaťa a rodič ju teda ťažko postrehne. A je prirodzenosťou dieťaťa tohto veku, že túto situáciu nedokáže vykomunikovať ani so svojimi najbližšími. Veľkou výhodou metodiky Životných máp® je, že dokáže rozlíšiť udalosť a vnútorné vnímanie dieťaťa a navrhnúť potrebnú korekciu.
3. Detská životná mapa je teda veľmi cenná nielen pri riešení aktuálnych problémov, ale je významnou pomocou ako prevencia problémov a konfliktov budúcich.
4. Je zábavná a prináša rýchle výsledky.