Objednajte sa ONLINE
MLS terapia je základným stavebným kameňom komplexného post-COVID protokolu špeciálne navrhnutého tímom odborníkov v MEDANTE.

MLS laser preukázateľne zmierňuje zápal a má regeneračné účinky, čo sa dá potvrdiť aj diagnostikou na RTG. MLS laser pre klinické využitie schválila aj Európska lieková agentúra.

O covide sa často hovorí ako o veľmi nepredvídateľnom ochorení s mnohými následkami. Výsledky medicínskych štúdií aj praktické skúsenosti hovoria, že pre pacientov, ktorí prekonali pľúcnu formu covidu, by mohla byť riešením terapia pomocou MLS laseru.

Na jeseň minulého roka na základe zahraničných štúdií začal s podpornou terapiou MLS laserom v liečbe svojich pacientov primár Rehabilitačného oddelenia MUDr. Lukáš Cibulka z Oblastnej nemocnice v Kolíne v susednej Českej republike. „Od októbra minulého roka sme do marca ošetrili 66 pacientov s covidovou pneumóniou a podarilo sa nám zlepšiť klinický stav v prípade 62 pacientov vo všetkých fázach ochorenia. Najlepšie výsledky sme mali v liečbe pacientov v skorých fázach, keď dochádzalo k zhoršeniu stavu a aj v prípade pacientov s chronickými zmenami.“ Zatiaľ čo laserová terapia pacientov s covidovým zápalom pľúc je nóvum, na rehabilitačných oddeleniach sa bežne používa.

MLS laser v liečbe pľúcnej formy covidu

MLS laser v liečbe pľúcnej formy coviduAko prvý ju v liečbe pacientov pľúcnou formou covidu začal krátko po vypuknutí pandémie používať Dr. Scott Sigman z Centra pre laserovú terapiu z Bostonu v USA. „Pri terapii MLS laserom sme si všimli, že dochádza k výraznej redukcii zápalov v oblasti kĺbov, šliach aj svalov. Prišlo mi na um použiť takúto podpornú terapiu aj v liečbe pacientov s covidovým zápalom pľúc. Laser ešte pred tým schválila FDA ako bezpečnú a terapiu na liečbu muskuloskeletárneho systému a keď sme požiadali o schválenie prístroja na liečbu covidu, veľmi rýchlo sme povolenie aj dostali,“ hovorí Dr. Sigman. Keďže je chirurg a ortopéd, správne dávkovanie terapie konzultoval s ďalšími odborníkmi na laserovú terapiu z Talianska a Kanady.

„Bezpečnostné pomery MLS laseru sú vynikajúce a súčasne je to veľmi efektívna terapia. V USA používa už viac ako desať rokov. V nemocnici sme ju začali aplikovať v rámci výskumu, päť pacientov sme liečili laserovou terapiou MLS laserom a päť bolo v kontrolnej skupine. Každý z liečených pacientov, ktorý podstúpil terapiu raz denne po dobu 12 minút na jedno pľúcne pole, mohol byť po štyroch dňoch prepustený z nemocnice. Vo všetkých prípadoch došlo k výborným výsledkom, ktoré potvrdilo rtg. pľúc, zvýšila sa saturácia kyslíkom a dramaticky sa zlepšili ich zdravotný stav. V kontrolnej skupine však museli byť traja pacienti intubovaní na JIS a nakoniec aj zomreli a dvaja mali následne dlhodobé chronické príznaky, tzv. postcovidový syndróm. Všetci pacienti, ktorí terapiu podstúpili, nemali ani dlhodobo žiadne následky. Aktuálne prebiehajú ďalšie štúdie po celom svete, ktoré potvrdzujú, že laserová terapia pri pľúcnej forme covidu môže významným spôsobom skrátiť pobyt na JIS,“ uzatvára Dr. Sigman.

Skúsenosti našich susedov

V mnohých krajinách vrátane Českej republiky sa MLS terapia používa ako súčasť štandardnej liečby. Ako vôbec prví na svete použili v liečbe covidovej pneumónie zaintubovaných pacientov na umelej pľúcnej ventilácii MLS laser na anestéziologickom a resuscitačnom oddelení v Oblastnej nemocnici Kladno. S aplikáciou MLS laseru pri liečbe akútnych stavov covidovej pneumónie mali do začiatku marca tohto roku skúsenosti aj v ďalších nemocniciach – v Oblastnej Nemocnici Kolín či vo Fakultnej Nemocnici Ostrava. Spolu ošetrili 121 pacientov. V prípade 104 pacientov došlo ku klinickým aj laboratórnym zlepšeniam vrátane rtg. obrazu hrudníka. Piati z nich mali progredujúci stav s komplikáciami ako embólia alebo im pľúca zlyhávali. Všetci boli prepustení z nemocnice bez poscovidových symptómov, 17 pacientom sa klinický stav ani rtg. bezprostredne po aplikácii MLS terapie nezmenili.

Na viacerých pracoviskách po celej Českej republike ošetrili MLS terapiu aj 41 postcovidových pacientov v rámci rehabilitačnej liečby. Tri štvrtiny z nich zaznamenali po aplikácii terapie výrazné zlepšenie – predovšetkým pri dychových ťažkostiach, kašli, bolesti v hrudnej časti chrbtice. „Ošetrovali sme pacientov s bolesťami chrbta, pretrvávajúcim kašľom a výraznou dýchavicou. Po ošetrení MLS laserom, sme objektívne hodnotili saturáciu krvi kyslíkom, ktorá sa po piatich aplikáciách výrazne zlepšila, rovnako sa zlepšilo aj subjektívne prežívanie pacientov, poľavilo dráždenie ku kašľu, dýchavica,“ špecifikuje MUDr. Ema Kaslová, primárka rehabilitačného oddelenia Nemocnice s poliklinikou Karviná.

Na Slovensku majú prvé skúsenosti s aplikáciou MLS laseru v liečbe postcovidových pacientov v UNLP Košice, v Nemocnici AGEL v Levoči pri rehabilitácii postcovidových pacientov, a v liečbe pacientov na pľúcnych ventilátoroch vo FN Prešov a v Nemocnici s poliklinikou Bardejov.

Prvé poznatky ukazujú, že je veľmi dôležité aplikovať MLS terapiu čo najskôr, hneď po objavení symptómov, alebo bezprostredne po prekonaní ochorenia.

Ako funguje MLS® terapia

Laserová terapia MLS® (Multiwave Locked System) využíva kombináciu nízkej a vysokej energie laserového lúča prostredníctvom kvalitatívne nového impulzu, založeného na kombinácii a synchronizácii dvoch emisií laserového lúča, jedného s vysokým a druhého s nízkym výkonom.

Terapia MLS laserom pomáha v liečbe covidových pacientov aj postcovidových stavov

MLS terapia kombinujúca najnovšie vedecké poznatky z odboru biomedicínskych vied s vysoko pokročilým technologickým riešením stimuluje regeneračné procesy a odstraňuje bolesť, čo sa využíva aj v rehabilitácii a regeneratívnej medicíne. Ide o efektívnu a preukázateľne účinnú terapiu bez nežiaducich vedľajších účinkov. Jedinou dnes známou kontraindikáciou je ošetrenie miesta na tele, kde prebieha rakovinové bujnenie. „Vysoko výkonný MLS laser má výrazný protizápalový účinok, pôsobí na princípe blokády zápalového cytokínu interleukínu-6, ktorý je zodpovedný za imunitnú odpoveď organizmu, tzv. cytokínovú búrku. Je to všeobecná hyperimunitná reakcia na infekčný agens, ale pri koronavírusovej infekcii je táto reakcia veľmi výrazná. Je tiež jedným z hlavných aspektov zhoršenia stavu pacienta s covidovou pneumóniou, kedy sa výrazne zhoršuje zápal v pľúcnom tkanive a aj saturácia kyslíkom. Pri použití MLS laseru dochádza k útlmu cytokínovej búrky, a tým pádom aj k zlepšeniu klinického stavu pacienta,“ vysvetľuje primár Cibulka.

Práve zápal môže spôsobiť zlyhanie dýchania a pľúcnych funkcií, čo vedie k nutnosti ventilácie. Navyše je zodpovedný aj za tzv. zjazvenie pľúcneho tkaniva vo fáze hojenia, čo tiež spôsobuje zhoršenie pľúcnych funkcií.

Terapia výrazne prispela k zlepšeniu môjho stavu

Pani Gabriela Buldrová sa po infikovaní koronavírusom liečila najprv doma, po desiatich dňoch so stále pretrvávajúcimi vysokými horúčkami ju napokon hospitalizovali. Následne sa s diagnózou ľavostranný a potom obojstranný zápal pľúc liečila na covidovom oddelení.

„Po desiatich dňoch, keď už som bola schopná ležať na bruchu, som podstúpila päť aplikácií MLS laserom. Počas pobytu v nemocnici, aj keď som sa začala cítiť lepšie, stále som potrebovala kyslík. Po prvej terapii laserom som pocítila výraznú úľavu v dýchaní, po ďalších štyroch až tak nie, ale keďže ma aj röntgenovali, vyšetrenie potvrdilo výrazné zlepšenie stavu pľúc. Myslím si, že terapia veľmi prispela k zlepšeniu môjho stavu,“
hovorí pacientka.

V praxi vyzerá terapia MLS laserom tak, že pacient leží na bruchu. Počas aplikácie musia mať terapeut aj pacient oči chránené špeciálnymi okuliarmi. Každé pľúcne pole sa ožaruje zvlášť, a zasahuje sa plocha 250 cm2 zo vzdialenosti asi 20 cm. Na dosiahnutie terapeutickej dávky treba asi 20 minút.


Priaznivé účinky laserovej terapie potvrdené klinickými štúdiami:
  • urýchlenie regenerácie tkanív v dôsledku biochemických reakcií na bunkovej membráne, ako aj v bunkách (v mitochondriách a lyzozómoch)
  • analgetický efekt, odstránenie bolesti sekréciou beta-endorfínov
  • stimulácia metabolizmu
  • protizápalový účinok v dôsledku zníženia sekrécie zápalových cytokínov
  • účinok proti opuchu

MLS laserová terapia dokáže ovplyvniť zápalovú reakciu

Biostimulačné a liečebné účinky laserovej terapie sú známe už od roku 1960. Podľa základného výskumu z roku 2013 dokáže MLS terapia ovplyvniť interleukín-6, čo je dôležitý komponent v kaskáde imunitných reakcií a vzniku tzv. cytokínovej búrky pri covide, ale aj pri iných infekčných ochoreniach spôsobujúcich cytokínovú búrku a zápal pľúc. V dôsledku infekcie koronavírusom a oxidačného stresu dochádza v organizme k búrlivému zápalovému procesu, ktorý vyvoláva zrážanie krvi. V pľúcnych mechúrikoch sa vytvárajú drobné zrazeninky, ktoré zabraňujú prenosu kyslíka. Vzniká silná zápalová reakcia ako najškodlivejší následok infekcie, nadmerne sa aktivuje imunitný systém. Následkom týchto procesov a potom aj v dôsledku hojenia, vzniká v pľúcnom tkanive väzivové tkanivo, čo vedie k zjazveniu – fibróze pľúc. Pľúcne tkanivo stráca elasticitu a pacient má pocit, že sa nevie nadýchnuť či dodýchať. Predpokladá sa, a mala by to potvrdiť aj aktuálne prebiehajúca liečba covidových pacientov, že aplikácia MLS laseru v akútnej fáze ochorenia dokáže eliminovať tiež fibrotizáciu pľúcneho tkaniva a znížiť tak riziko následných ťažkostí a trvalého poškodenia pľúc.

Zoznámte sa tiež s našim unikátnym post-COVID protokolom špeciálne navrhnutým tímom odborníkov v MEDANTE!

Potrebujete sa poradiť či objednať?

Objednajte sa online

alebo neváhajte kontaktovať našu recepciu e-mailom na
recepcia@medante.sk
(pre rýchlejšie vybavenie Vašej požiadavky uveďte do mailu telefonický kontakt)

alebo osobne na Galvaniho 19, 821 04 Bratislava

X

Kontaktný formulár

Odosielam požiadavku
Tipy na vyhľadávanie:
© Poliklinika MEDANTE 2024