Masáže pre deti a mládež

V ideálnom prípade sa s masírovaním začína už v období krátko po pôrode. Na masáž však nikdy nie je neskoro, môže sa začať v akomkoľvek veku, ale je potrebné prispôsobiť ju podmienkam a veku dieťaťa. Ak sa s masážou začalo už v dojčenskom veku, je to veľké plus pre dieťa. Komunikáciu dotykom je potrebné udržať v každom veku, pretože výrazne rozvíja osobnosť, sebadôveru a sebaúctu dieťaťa.

Výskumy ukázali, že ošetrujúci dotyk masáže môže stimulovať alebo potlačiť uvoľňovanie hormónov a iných chemických látok, ktoré ovplyvňujú mnoho funkcií tela (vrátane emócií, správania, rastu a myslenia). Starostlivý dotyk stimuluje uvoľňovanie oxytocínu - ten okrem iného znižuje aj pocit strachu.
Objednať

Predškolský vek (4 – 6 rokov)

Dieťa v tomto období je pokojnejšie a  väčšinou prijíma masáž veľmi rado. Deti v tomto veku majú potrebu opäť sa cítiť ako bábätká a lichotí im, keď sa s nimi maznáte a oni sú stredobodom pozornosti. 

Všetky hmaty, ktoré sa dieťaťu nepáčia treba vynechať či ich zmeniť. Dáme dieťaťu na výber masírovať oblasť, ktorú chce. Dovolíme im mať na sebe spodné prádlo či časti oblečenia. Môžeme tiež rozprávať príbehy alebo spievať.

Výskumné štúdie - pôsobenie masáže na deti predškolského veku:

Hart, S., Field, T., Hernandez-Reif, M., & Lundy, B. (1998). Preschoolers’ cognitive performance improves following massage. Early Child Development & Care, 143, 59-64.

Hart , S. , pole , T., Hernandez - Reif , M. , a Lundy , B. ( 1998 ) . Kognitívny výkon sa u predškolákov po masáži zlepšuje. Ranný vývoj dieťaťa & starostlivosť , 143 , 59-64 . 

Field, T., Kilmer, T., Hernandez-Reif, M., & Burman, I. (1996). Preschool children’s sleep and wake behavior: Effects of massage therapy. Early Child Development and Care, 120, 39-44. 

Poľa , T., Kilmer , T., Hernandez - Reif , M. , a Burman , I. ( 1996 ). Spánok predškolských detí a správanie po zobudení : Účinky masážnej terapie. Ranný vývoj dieťaťa & starostlivosť, 120, 39-44 .

Školský vek (6 – 12 rokov)

Deti v školskom veku zažívajú veľa stresu. Je tu tiež charakteristická zvýšená svalová záťaž. Masáž môže pomôcť deťom k lepšej sústredenosti v škole a deti sú v menšom strese aj počas skúšania.

Najlepšie je použiť v tomto období krúživé relaxačné pohyby.

Pre deti tohto veku je možné použiť vonné oleje. Niektoré hmaty treba prispôsobiť dlhším rukám a nohám.

Výskumné štúdie pôsobenia masáže na deti školského veku:

Jones, N.A., & Field, T. (1999). Massage and music therapies attenuate frontal EEG asymmetry in depressed adolescents. Adolescence, 34, 529-534. 

Jones , neuv , a Field, T. ( 1999 ) . Masáže a hudobná terapia zmierňuje frontálnu EEG asymetriu pri depresii dospievajúcich . Adolescencia , 34, 529-534 . 

Diego, M.A., Hernandez-Reif, M., Field, T., Friedman, L. & Shaw, K. (2001). HIV adolescents show improved immune function following massage therapy. International Journal of Neuroscience, 106, 35-45. 

Diego, MA , Hernandez - Reif , M., Field, T., Friedman , L. & Shaw , K. ( 2001 ) . HIV dospievajúci vykazujú zlepšené imunitné funkcie po masážnej terapii . International Journal of Neuroscience , 106, 35-45 .

Teenager (13 – 19 rokov)

Nálady teenegera sú veľmi premenlivé. Masáž je vhodné praktikovať najmä vtedy, ak sú otvorení pre dotyk.

Môžeme použiť esenciálne oleje. Počas masáže dáme adolescentom možnosť voľby hudby. Ak chcú, môžu použiť počas masáže im obľúbenú hudbu do slúchadiel.  Pri menštruačných bolestiach masírujme dieťaťu chrbát a kríže.

Rešpektujeme však zdržanlivosť u dieťaťa. Ak aj odmietnu masáž, zajtra to môžu cítiť inak :o)

Pri masážach používame vybrané esenciálne terapeutické oleje od značky doTERRA.
Medante odborníci
JUDr. Viera HorváthováAkreditovaný terapeut metódy CESTA
Cenník: Masáže pre deti a mládež
Objednajte sa