Jednou zo základných požiadaviek našej životosprávy je snaha o správne zladenie prijímanej potravy s naším denným pracovným i mimopracovným programom. Náš denný program má niektoré základné časti. Mnohé z nich sa opakujú a stávajú sa nám zvykom. Jedlo je toho neoddeliteľnou súčasťou a tak je prirodzené, že premýšľame nad tým čo, kedy a kde budeme jesť.

Jedno je však isté, preťažovanie častým jedením alebo veľkým množstvom potravy naraz  je nezdravé. Najdôležitejšie je rozdeliť si množstvo a čas podávaného jedla v súlade s denným programom. Spolu s rozdelením jedál je rovnako dôležitý aj ich obsah. Každý človek má špecifické požiadavky na jednotlivé zložky výživy (bielkoviny, tuky, cukry) - iné je to u detí, športovcov, tehotných žien, seniorov a tak by sme mohli pokračovať ďalej. Treba brať do úvahy individuálne požiadavky jednotlivca a z tohoto dôvodu je nutné stravu personalizovať a prispôsobiť odporúčané denné dávky pre každého človeka.

Pri výbere potravín by sme sa mali zamerať na čerstvosť a kvalitu, a uprednostniť ju pred kvantitou a cenou. To môžeme dosiahnuť aj tým, že budeme preferovať potraviny, ktoré sú prirodzené v našich zemepisných šírkach a jedlo si čo najčastejšie pripravíme doma, zo surovín, ktoré sú dostupné v sezóne. Z jedálnička výrazne vylúčime priemyslene spracované potraviny a aj tie zdanlivo zdravé, ktoré sú ale plné nevhodných éčok, nezdravých tukov, so zvýšeným obsahom soli alebo pridaného cukru.

Poďme nato prakticky, uvedieme si zopár príkladov na raňajky, obed a večeru.

Raňajky

Ideálne od 7:00 do 9:00. Vhodné sú napríklad raňajkové kaše s ovocím a orechmi. Uprednostňujeme sezóne ovocie. Kašu je možné pripraviť na sladko alebo slano. Kaša na sladko: do ešte horúcej kaše zamiešame ovocie nášho pásma, dochutíme škoricou a makom alebo inými orechmi. Kaša na slano: do ešte horúcej kaše zamiešame na jemno nastrúhanú cviklu, kaleráb prípadne inú zeleninu a ochutíme kvalitnou sójovou omáčkou a semienkami – ľanovými, sezamovými alebo tekvicovými. Teplé raňajky naštartujú naše trávenie.

Obed

Ideálne od 11.30 do 13:00. Dôležitá je najmä správna kombinácia potravín. Vhodná je napríklad kombinácia obilnín (pšeno, pohánka, ryža natural, amarant, špalda) so strukovinami (šošovica, hrach, všetky druhy fazule, cícer) samozrejme so zeleninou. Aj v tomto prípade prihliadame na sezónu zeleninu. V zime väčšiu časť bude tvoriť kvasená zelenina a v lete surová, v kombinácií s tepelne spracovanou. Pokiaľ máte na tanieri mäso je vhodné ho kombinovať so zeleninou. Takýmito kombináciami potravín, nezaťažíte trávenie a nebudete sa cítiť preplnení a unavení z jedla rozhodne nebudete.

Večera

Okolo 18:00. Vhodné sú ľahké jedlá. Polievka napríklad, o polievke sa hovorí že je to kráľovské jedlo. Toto poznanie vedeli už naše babičky viac ako pred sto rokmi, preto pripravovali dlho varené polievky, najmä v zime. Vyskúšajte skvelú hráškovú polievku alebo jednoduchú polievku z červenej šošovice a mrkvy.
Autor: Bc. Zdenka Havettová, Výživový poradca
 

Príbuzné témy:

Potrebujete poradiť?
Odosielam požiadavku