V rehabilitačnej medicíne sa s úspechom používa už viac ako 10 rokov. V liečbe následkov covidu sa začala používať od leta minulého roka. Postcovidoví pacienti ju môžu vyskúšať aj na Slovensku, na neštátnej poliklinike MEDANTE, ktorá spája klasickú s celostnou medicínou. Ako dokáže pomôcť MLS terapia v liečbe pľúcnej formy covidu a aj po prekonaní covidu rozpráva zakladateľ kliniky Michal Andrejco.

Michal Andrejco študoval medzinárodné podnikanie. Príbeh založenia kliniky však súvisí s jeho vlastným príbehom a zdravím. „Celý život pracujem v zdravotníctve, hoci nie som lekár. Pred tým, ako som založil kliniku, som ochorel, pretože som neodhadol vlastné sily a naložil si viacej pracovných povinností a s nimi stresu spojeného, ako som v tom čase vedel zvládnuť. V rámci klasickej modernej medicíny mi diagnostikovali funkčnú poruchu žlčníka, helikobaktera, od detstva som sa liečil na astmu, množstvo alergií a celiakiu. Klasická medicína prináša medikamentóznu odpoveď, akosi automaticky sa predpokladá, že človek by sa so svojou novou diagnózou mal zmieriť, rovnako ako aj s obmedzeniami, ktoré mu choroba prináša. Nevedel som sa však s takýmto prístupom stotožniť, a preto som začal pátrať po koreňoch mojich zdravotných problémov aj mimo klasickej alopatickej medicíny. Keď som vyzdravel – dnes neberiem žiadne kortikoidy, ktorými som si vyše 20 rokov liečil astmu, žiadne antihistaminiká ani spreje na alergie a moje telo už na lepok prehnane nereaguje – založil som kliniku, ktorá kombinuje modernú medicínu s celostným prístupom. Aktuálne prevádzkujem aj tri mobilné antigénové odberové miesta,“ rozpráva Michal Andrejco. Práve na jednom z nich sa covidom infikoval aj on.

Bez zadýchania sa ani neosprchujete

Priebeh môjho covidu vyhodnotili lekári ako stredne ťažký, liečil som sa doma. Mal som všetky bežné symptómy vrátane ukrutných bolestí celého tela, dráždivého kašľa, ťažoby na hrudníku, straty čuchu, chuti a teplôt, ktoré po úvodných dňoch ustúpili, no na šiesty deň znova vystúpali hore a môj stav sa začal zo dňa na deň zhoršovať. Desiaty deň som si si nameral SpO2 - saturáciu kyslíkom v krvi na hodnote 91%. Vedel som aký má čaká štandardný postup a tak som rýchlu zdravotnú pomoc nevolal. Namiesto toho som sa konečne otvoril do emócií. Použil som súbor nástrojov Cesta, čo je emočná terapia, ktorú ponúkame aj v MEDANTE. S koronavírusom je spojených množstvo emócií a strachu, pretože je to niečo nové. Navyše v zásade ani klasická medicína nevie predvídať, aký bude priebeh covidu a nerozumieme ešte celkom presne mechanizmu, prečo aj zdravý človek, ktorý netrpí žiadnymi chronickými chorobami, vážne ochorie a iný nie. Napriek tomu, že som pred chorobou športoval, neberiem žiadne lieky, ako profylaxiu som užíval vitamín C, vitamín D v nanorozpustnej forme, zinok a selén vyše roka, priebeh môjho covidu neboľ ľahký.

Komplexný post-COVID protokol špeciálne navrhnutý tímom odborníkov v MEDANTE.

Napriek dobrej fyzickej kondícii, ktorú mal Michal pred chorobou a mladému veku 39 rokov, ho choroba natoľko oslabila, že sa bez zadýchania nevedel ani osprchovať či vyjsť na prvé poschodie vo vlastnom dome. „V takomto stave je prirodzené, že človek cíti emóciu strachu. Pointou emočnej terapie je, že človek si emócie prizná a otvorí sa spontánnym spomienkam... V mojom prípade to súviselo s naštartovaním astmy v treťom roku môjho života a prirodzeným ochranárskym prístupom mojej mamy. Obrazne povedané, v rámci terapie som nadviazal rozhovor so svojimi pľúcami, ktoré nikdy neboli docenené a zjavne prišiel čas na zmenu. Pred tým, ako sa psychický problém somatizuje na fyzickej úrovni – na našom tele, vzniká na omnoho jemnejšej úrovni, a to je práve emočná úroveň. V rámci emočnej terapie som si priznal svoj strach, že aj napriek vysokým dávkam infúzneho vitamínu C, ktoré som denne v domácom prostredí aplikoval od prepuknutia prvých príznakov, ivermektínu, kyslíkovej terapii (oxygenátor som mal celý čas vedľa postele) svoj boj zrejme prehrávam. Všetky emócie spojené s mojím ochorením pľúc od detstva prešli príbehom a ja som si ich uvedomil z pohľadu kognitívnej mysle štyridsaťročného človeka. Na druhý deň teplota ustúpila, večer sa dočistili zvyšné emócie s prapôvodným, dávno zabudnutým príbehom z ranného detstva a ja som vnímal náhly zvrat v tom, ako sa cítim,“ spomína Michal Andrejco.

Laserová terapia MLS


Pľúcne prejavy ako dýchavičnosť a ťažoba pri covide si bežný pacient neuvedomí hneď. V priebehu piatich až šiestich dní dochádza k výraznej devastácii pľúcneho tkaniva a neraz aj k nezvratným zmenám.

Dostali sa ku mne informácii o využití MLS laseru, ktorý sa v Českej republike s úspechom aplikuje pacientom v akútnej a tiež postcovidovej terapii. A tak som ju vyskúšal sám na sebe. MLS laserové lúče majú schopnosť preniknúť do hĺbky tela bez toho, aby poškodili povrchové tkanivá – na rozdiel od bežných laserov. Tým, že dokážu preniknúť až do pľúcneho tkaniva a prekrviť ho, dochádza k lepšiemu okysličovaniu. Laserové svetlo stimuluje prirodzený metabolizmus bunky a to je celá pointa. Po prvej aplikácii MLS laseru, som do hodiny začal vykašliavať. Mal som pocit, že sa môj problém zhoršil, a rovnako som dráždivý kašeľ mal aj po druhej aplikácii. Tretí deň som prestal kašľať a po štvrtej aplikácii – vždy po 15 minút na každú stranu pľúc denne, som pocítil zlepšenie. Absolvoval som terapiu trikrát po päť dní, medzitým som mal vždy dva dni pauzu. Je to však individuálne. Pacienti s výraznejším poškodením pľúc potrebujú viac terapií.

Dnes som 35. deň po covide a terapiu – len preto, aby som pľúca podporil, absolvujem dvakrát týždenne. Cítim sa veľmi dobre, schody mi nerobia žiadny problém, netrpím dýchavičnosťou, RTG pľúc je v poriadku, po 2 mesačnej prestávke mám za sebou dokonca i bezproblémové 4x zanorenia v ľadovej vode a prvý beh v kopcoch.

Viem, že zásadný zvrat spravila terapia Cesta, ThetaHealing a MLS terapia ma doslova postavila na nohy za necelé 3 týždne. Výborná je kombinácia MLS terapie s celotelovým magnetom, oxygenoterapiou a s infúznym vitamínom C“ uzatvára svoj príbeh Michal Andrejco.

Zdroj: Bedeker Zdravia Apríl 2021 (pdf)
 

Galéria

Príbuzné témy:

Potrebujete poradiť?