Vedeli ste, že podľa východnej medicíny predstavuje hrubé črevo základ imunitného systému? Ak chcete teda posilniť svoju imunitu, venujte viac pozornosti svojim črevám.

Očistu hrubého čreva je dobre vykonávať 2-krát do roka – na jar a na jeseň. Následne by mala nasledovať očista pečene a obličiek. Ak chcete, aby vaša očista prebehla čo najrýchlejšie a čo najpríjemnejšie, odporúčame vám vyhýbať sa potravinám, ktoré hrubé črevo zanášajú, počas celého roka - obmedzte hlavne konzumáciu mliečnych výrobkov a pečiva. Naopak podporiť ho môžete celozrnnými obilninami, ako je napr. ryža natural, pšeno, pohánka, ovos, špalda či iné.

Shankhaprakshalana /číta sa šankprakšalána/

Táto špeciálna jógová technika nazývaná tiež v krátkosti „Šanka“ patrí k najefektívnejším očistám hrubého čreva. Prečisťuje tráviacu sústavu, čistí pleť a posilňuje imunitný systém.
Šanka je založená na pití slanej vody, pričom voda sa pije dovtedy, kým črevo nie je úplne prečistené a z tela nezačne vychádzať čistá voda (bez farby a zápachu).
Súčasťou tejto očisty sú špeciálne cviky, ktoré podporujú pohyb čriev a zabezpečujú rýchlejší priebeh očisty. Nie sú vôbec krkolomné a náročné. Celková očista trvá od 2 – 4 hod, v závislosti od zanesenia hrubého čreva a vypije sa od 3 -5 litrov vody. Ak ste si ešte nikdy očistu hrubého čreva nerobili, vyhraďte si radšej času viac. Preto je vhodné vykonávať túto očistu cez víkend alebo keď máte voľno. Čím častejšie si budete túto očistu robiť a čím menej budete telo zanášať nesprávnymi potravinami, tým kratšie vám bude trvať.
Šanka sa robí nalačno, čím v skorších hodinách, tým lepšie. Pomer slanej vody a soli je 1 polievková lyžica morskej/himalájskej soli na 1 liter čistej filtrovanej vody.

Postup: nalačno vypite 2 poháre slanej vody a potom praktizujte špeciálne cviky (pozrieť si ich môžete TU). Po docvičení vypite ďalší pohár vody a opätovne cvičte. Približne po 1 – 1,5 l vody by sa mala prejaviť prvá potreba na toaletu. Pokračujte v pití a cvičení až pokiaľ z tela nezačne vychádzať čistá voda. Až vtedy sa považuje šanka za ukončenú. Ak sa vám prvá stolica nespustí po 1,5 l vypitej vody, odporúča sa urobiť malý klystir. Zakúpte si v zdravotníckych pomôckach gumenú hrušku (stačí najmenšia veľkosť), naplňte ju slanou vodou, kľaknite si na štyri, zaveďte hrušku a vypustite jej obsah do vášho čreva. Je to bezbolestné, rýchle a účinné. Ak trpíte zápchami, viete si takto kedykoľvek pomôcť. Slanú vodu môžete nahradiť zeleným jačmeňom alebo urinou. Ak sa vám stolica nespustí ani po prvom klystíre, urobte si ďalší. Až dokým „to“ nepovolí. Nápomocná vám môže byť aj masáž brucha či reflexných bodov hrubého čreva.

Po dokončení tejto očisty je potrebné po 30 min od posledného vyprázdnenia vypiť pohár čistej vody (čím sa zastaví proces ďalšieho čistenia). Doprajte si po očiste kvalitný oddych a majte pripravený ľahký obed. Obed by sa mal skonzumovať do 1 hod od posledného vyprázdnenia. Ideálnou kombináciou po šanke je jasmínová ryža uvarená na troche rastlinného tuku a červená šošovica. Je úplne prirodzené, ak sa vám bude žiadať spať, nakoľko sa budete cítiť doslova ako „prečistený z podoby“. Najbližšie dni sa odporúča ľahšia strava, vyhýbať sa treba alkoholu, či mäsu. Výhodou šanky je, že ide do hĺbky, zaberie vám pomerne málo času a je finančne nenáročná.

Kedy túto očistu nepraktizovať:
  • počas tehotenstva
  • počas menštruácie
  • ak niekto trpí žlčníkovými alebo obličkovými kameňmi, prípadne cukrovkou
  • aj niekto trpí nízkym krvným tlakom alebo oslabenou funkciou obličiek
  • pri duševných poruchách, žalúdočných vredoch

Ďalšie možnosti

Ryžová kúra je ďalšou možnosťou ako očistiť hrubé črevo. Zaberie vám však oveľa viac času a je veľmi obmedzujúca. Výhodu je, že pre väčšinu ľudí je menej nepríjemná ako šanka.

Očistu hrubého čreva si môžete tiež urobiť pomocou zelených potravín (jačmeň a chlorela), psýliom, klystírom, prípadne urinoterapiou. Očista, ktorá však ide najviac do hĺbky, je jednoznačne šanka.

Prečítajte si tiež: Aké najčastejšie chyby pri očistách robíme? 
 

Príbuzné témy:

Potrebujete poradiť?
Odosielam požiadavku