Kinesiotaping (KT) je metóda, ktorá vznikla v Japonsku v 70. rokoch 20. stor. Jej zakladateľom bol japonský lekár a chiropratktik Dr. Kenso Kase. Neskôr v 90. rokoch sa kinesiotaping stal populárny aj v Európe.

Čo je Kinesiotaping?
Určite sa mnohí z vás stretli so športovcami, či už s profesionálnymi alebo amatérmi, ktorí boli polepení farebnými páskami. Možno ste si položili otázku, či je to nový módny trend? Môžem vás uistiť, že nie je. KT patrí medzi účinné fyzioterapeutické metódy. Tieto tejpy sú vyrábané zo 100% bavlny a odlišujú sa od klasických „fixných“ tejpov. Tejp je pružný a vodeodolný, nijako nebráni bežnej hygiene pri umývaní.

Ako KT funguje?
Všeobecne môžeme konštatovať, že KT sa využíva na zmiernenie bolesti svalov, kĺbov, pričom stabilizuje a odľahčuje kĺby a mäkké tkanivá a zlepšuje regeneráciu svalov, šliach a kĺbov. Medzi najväčšie benefity patrí fakt, že zlepšuje krvný a lymfatický obeh, čím napr. zmierňujeme opuchy a pôsobí ako lymfodrenáž.

Aplikácia KT
Kinesiotape vždy aplikujeme na neporušenú, suchú a čistú pokožku, ideálne oholenú. Dĺžka aplikácie závisí od reakcie pokožky na taping. KT nechávame nalepený po dobu cca 4 dní a nie viac ako týždeň a to z dôvodu, že už nemusí mať správny účinok.

Čo znamenajú jednotlivé farby?
Ružová a červená – opticky hreje, modrá – chladí, žltá – ukludňuje, zelená lieči, čierna – aktivuje a dodáva silu (preto ju najčastejšie využívam pri športovcoch) a telová je neutrálna.

ZDROJE:
http://www.moravec-tejping.cz/obecne-o-kinesiotejpovani/
http://www.moravec-tejping.cz/jak-je-to-s-barvami/
https://www.fyzioklinika.cz/clanky-o-zdravi/kinesiotaping
Autor: Medante
 

Príbuzné témy:

Potrebujete poradiť?