S príchodom zimy sa deti často stretávajú s rôznymi vírusovými a bakteriálnymi ochoreniami. Či už ide o chrípku, laryngitídu alebo infekcie spôsobené streptokokom. Včasná diagnostika a správna liečba sú kľúčové. V rozhovore s pediatričkou Medante Elenou Lopes Rua sa dozviete, ako tieto choroby rozpoznať, liečiť a ideálne, ako im predchádzať .
Aké sú najčastejšie choroby, s ktorými sa deti stretávajú v období okolo Vianoc?
Všeobecne sa stretávame najčastejšie s mnohými vírusmi, ktorých mená nepoznáme. Liečia sa väčšinou "symptomaticky", čiže voľne predajnými liekmi z lekárne. Chrípku samotnú spoznáte tak, že aj po piatich dňoch má dieťa stále horúčku a bolí ho “celý človek”. Ibuprofen prípadne paracetamol má v tomto prípade takmer zázračné účinky, avšak dočasné. Antibiotiká nezaberajú.
Covid sa pozná podľa výrazných bolestí hrdla u starších a vysokých horúčok u mladších detí a dojčiat.
Častou komplikáciou u batoliat je laryngitída. Prevenciou hospitalizácie je dostatočná dávka antipyretík (paracetamol a nurofen) na hornej hranici dávkovania počas prvých dvoch dní a zároveň fyzikálne chladenie dieťatka s odstupom po podaní antipyretika (keď je "nastavené" na nižšiu teplotu). Hospitalizácie sú totiž často preto, že nejde “zraziť” teplota. Vyššie dávkovanie pomôže i s bolesťami hrdla, aby sa zachoval apetít.
Laryngitídu (suchý, štekavý kašeľ, pískavé dýchanie) je vhodné včas hlásiť obvodnému lekárovi, aby sa dieťatko začalo liečiť doma a nemuselo ísť v noci na pohotovosť kvôli laryngálnemu záchvatu. Laryngitídu môže spôsobiť ktorýkoľvek vírus, niekedy sprevádza i streptokokový zápal. Typická strata chuti sa u detí prejavuje slabým apetítom a dehydratáciou, podobne ako bolesťou hrdla.
Respiračný syncitiálny vírus je častým pôvodcom detských obštrukčných (astme podobných) zápalov priedušiek. V každom veku je typický "škaredým" vlhkým kašľom, výraznou hlienotvorbou a postihnutím priedušiek. Dieťatko vtedy píska a sťažene dýcha. Liečime podľa príznakov. Nevyžaduje antibiotiká, ale vyžaduje návštevu lekára často i opakovane.
Bakteriálne choroby
Tu spomeniem streptokoka a jeho dvoch "kumpánov" pneumokoka a hemofila.
Streptokok pyogenes je baktéria, ktorá sa šíri kvapôčkovou infekciou a má rada detské kolektívy, kde sa hráva “ide pieseň dokola”. Spôsobuje niekoľko ochorení, najčastejšie jednoduchý zápal hrdla, angínu - zápal mandlí (s hnisom i bez) a šarlach.
Streptokokové infekcie - tieto ťažkosti často začínajú po prekonaní vírusovej infekcie. Spoznáte ich podľa typického malinového jazyka. Má viac variant: biely s vystúpenými tmavšími bodkami alebo hrubý biely povlak, ktorý odstupuje od špičky - tá je úplne bezpovlaková. Časom môže byť aj celý jazyk úplne bez povlaku s vystúpenými bodkami (papilami). Ojedinele sa takýto jazyk objavuje i pri iných ochoreniach.
Streptokokový zápal sa vyznačuje bolesťami hrdla a horúčkou. Niektorých jedincov tieto príznaky po 2-3 dňoch opustia, ale pretrváva výraznejšia hlienotvorba. Prichádzajú po týždni, po dvoch týždňoch, pretože sa stav stále nelepší. C-reaktívny proteín nebýva vždy vysoký ako pri iných ochoreniach. Streptokokový zápal by sa mal vždy preliečiť penicilínom v dostatočnej dávke. Bohužiaľ sa musí dávať minimálne 3x denne (vhodnejšie by bolo každých 6 hodín). Zvláštnym ochorením je samotný šarlach, pri ktorom okrem červeného hrdla a malinového jazyka nájdete na tele aj výsev. Typicky postupuje od slabín a plienkovej zóny po bokoch do podpazušia. Býva drobný a drsný na pohmat.
Pneumokoky
Pneumokoka mamy dobre poznajú, pretože chodia s deťmi na očkovanie. Prečo teda pneumokok stále spôsobuje ochorenia? V očkovaní sú zahrnuté najčastejšie sa vyskytujúce invazívne kmene. To sú také, ktoré za veľmi krátky čas spôsobia stredoušný zápal s prechodom do zápalu okolitých kostí so šírením do mozgu - zápal mozgových blán. Spôsobujú aj ťažké zápaly pľúc či otravu krvi. Bohužiaľ, nie je možné sa zaočkovať voči všetkým druhom peumokokov a neočkuje sa voči tým, ktoré sú menej závažné, keďže je ich mnoho. Pri pneumokokovej infekcii bude mať dieťa okrem zahlienenia, kašľa či bolesti uší aj vysoké horúčky a výsoký C-reaktívny proteín.
Hemofilus
Do tretice hemofilus. Je to trochu iná baktéria ako invazívny hemofilus, proti ktorému sú deti zaočkované. Ten kedysi spôsoboval život ohrozujúce zápaly hrtanovej príchlopky, zápaly mozgových blán, pneumónie, otravy krvi. Bežné neočkované hemofily síce tiež majú takúto schopnosť, väčšinou sa ale správajú “slušnejšie”. Spôsobujú zahlienenie, zápaly prínosových dutín a stredoušia. Niekedy sú príčinou pretrvávajúcej hustej nádchy a veľmi často stoja za zahnisanými očami detičiek v materských školách.
Adenovírus
V tomto si konkurujú s adenovírusom. Hnisavé zápaly spojoviek pri adenoviróze a hnisový výtok z nosa je pri adenovíruse na nerozoznanie od bakteriálnych infekcií. Občas zavádza aj vysoký C-RP, ktorý sa pri adenoviróze z času na čas vyskytne.
Je dôležité oznamovať v kolektíve, že ste mali niektorého z týchto ochorení, pretože čím viacej detí sa správne prelieči v krátkom čase, tým je väčšia šanca, že vaše dieťa nebude mať neželaného kamaráta o 3 týždne znovu.
Pokiaľ lekár vyšetrí pri horúčke dieťatku C-reaktívny proteín a ten bude vysoký, antibiotikám sa zrejme nevyhnete. Streptokokové infekcie (pyogenes) sú typické - často od pohľadu viete určiť, s čím máte dočinenia. Overiť sa to dá streptestom. Nie sú ale dostupné v každej ambulancii a lekárni.
S čím si vieme poradiť doma?
S ostatnými infekciami si doma poradíte i sami. Pri horúčke dáte niečo od teploty. Pokiaľ nemá dieťa horúčku, ale celkovo sa cíti zle a nechce jesť, odporúčam podať na 2 až 3 dni niektoré z antipyretík aspoň raz začas. Ak sa dieťa cíti lepšie a niečo zje a vypije – vyhnete sa tým dehydratácii a nízkej hladine cukru (prípadnej hospitalizácii). Pokiaľ dávate akékoľvek lieky, ale aj všeobecne pri horúčkach a zápaloch, je najdôležitejšia dobrá hydratácia.
Koľko tekutín by mali deti pri horúčkach vypiť?
Množstvo prijatých tekutín prispôsobte ideálnym hodnotám: u 10 kg dieťatka je to približne 1 liter, u 20 kg liter a pol. Vypiť 2 až 3 dcl v takom prípade je veľmi málo. Ponúkať je dôležité každú chvíľu. Rátať treba aj s tým, že choré dieťatko viac času prespí a vtedy nebude piť ani jesť. Hydratáciu si môžete overiť aj sledovaním farby moču a frekvencie močenia. Veľmi koncentrovaný (pri dehydratácii) moč zafarbí vodu v záchode aj v nočníčku. Ráno je samozrejme moč prirodzene koncentrovanejší, keďže dieťatko počas noci dlhšie nemočí a nepije.
Kašeľ má viacero podôb, čo si máme všímať?
Liečba všetkých druhov kašľa začína dobrou hygienou nosa. Odporúčam preplachy morskou vodou a pravidelne kvapky/sprej do nosa po dobu týždňa. Dojčatá majú k dispozícii len "slabší" Nasivin a obvykle ovplyvňuje hlienotvorbu len málo. Prakticky to znamená, že je potrebné dieťa dostatočne často odsávať. Ich malé chutné nosíky sú továrne na sople. Zvýšenej tvorbe hlienov z nosa predídete aj tým, že nebudete dojčatám podávať mukolytiká (lieky, ktoré pomáhajú odchádzať hlienu). V tejto vekovej skupine pri jednoduchej nádche nie sú vhodné.
U starších detí je treba byť obozretní pri riedkej nádche. Na tú mukolytiká rovnako nie sú vhodné. Mukolytikum totižto zvyšuje množstvo tekutiny v sopli. Riedky neustále stekajúci hlien sa tvorí neustále (čiže nejde vyfúkať a mať chvíľu pokoj) a dráždi na kašeľ. Ak sa vám zdá, že po niektorom takomto lieku dieťa kašle viac, môže to byť práve tento prípad. O niečo hustejší hlien dráždi na kašeľ menej, ľahšie sa prehĺta aj fúka.
Ak ste ale ešte neskrotili nos, tak nemá zmysel podávať liek ani na kašeľ, ani proti kašľu. Po skrotení nosa volíme preparáty podľa druhu kašľa. Na suchý dráždivý kašeľ, ktorý obvykle sprevádza vírusové ochorenia, podávame niečo "proti" kašľu.
Na vlhký kašeľ je potrebné dávať lieky len v prípade, že sú hlieny husté alebo dehydratované a nejdú odkašľať. Tento problém je často aj pri suchých zápaloch, kde je hlienov málo a počas noci sa veľmi dehydratujú a lepia sa na dýchacie cesty. To sa ťažko odkašliava aj fúka. Takisto sú lieky na vykašliavanie a riedenie hlienu dôležitou súčasťou zápalov dolných dýchacích ciest.
Čo sa z prírodnej lekárne hodí na kašeľ?
Liečbu jednoduchých infekcií môžete doplniť extraktom z pelargónie, ktorá má protivírusový účinok. V strave preferujte zeleninu a ovocie pestrých farieb. Počas infekcií nie je vhodné zaťažovať tráviaci trakt mastným jedlom. Telo by nemalo vydávať zbytočne veľa energie na trávenie. "Obťažuje" to aj imunitný systém čreva, kde sa prezentujú antigény z hlienov.
Predtým, než navštívite lekára, viete si pomôcť doma aj inhaláciou. Je to vhodný doplnok aj po podaní mukolytík. Pri opuchoch horných dýchacích ciest alebo hrtana je možné inhalovať chladný roztok. Pôsobí proti opuchu - "stiahne cievy, zníži prekrvenie".
Ste detská lekárka s celostným prístupom, ktorý dáva veľký dôraz na prevenciu. Ako by mali rodičia predchádzať ochoreniam a podporiť imunitu prirodzenou cestou?
Najdôležitejšie je ochrániť dýchacie cesty a zbavovať sa baktérií a vírusov na rukách. Nie som veľký zástanca obsedantného umývania rúk deťom. Pri cestovaní to ale určite odporúčam. Potrebné je dať pozor aj na všetkých miestach, kde sa hrajú iné deti. Povrchmi sa rady šíria aj "črevné chrípky" a horúčkové ochorenia s vyrážkami. Ak máte v pláne cestovať, vyhnite sa týždeň vopred detským kútikom a na zváženie je aj bazén či cvičenie v kolektíve. Podporovať imunitu práve v dobe sviatkov je reklamný ťah.
Ako lekárka samozrejme mám za to, že zdravý životný štýl sa týka celého roka. Receptom je veľa vody, čerstvý vzduch, vrátane otužovania vodou či vzduchom, a slnečné svetlo. Jesť veľa rastlín rôznych druhov a farieb. Všeobecne trpíme nedostatkom vlákniny. Vláknina pomáha aj spomaľovať vstrebávanie cukrov, čo znižuje ich pozápalový účinok. A to sme stále len pri bežnej činnosti ako je stravovanie. Slnečného svetla je nám od jesene do jari dopriate len málo. Ideme do práce a školy takmer po tme a keď sa vrátime domov, už je takisto väčšinou tma. D vitamín počas zimy je zrejme dôležitejší pre imunitu, než ostatné vitamíny. Pokiaľ má dieťatko častejšie infekty, môže mať nedostatok železa. To je veľmi dôležité nie len pre červené, ale i biele krvinky.
Čo do bruška nepatrí?
Keďže väčšia časť imunitného systému sa nachádza v okolí čriev, je vcelku podstatné, čo tam tak človek denne posiela. Veľké “nie” patrí jednoduchým cukrom a najväčšie “nie” čomukoľvek fritovanému (najmä zohrievané rastlinné oleje). Na vylepšenie situácie v črevách môžeme používať probiotiká. Je potrebné ich užívať sústavne, aby sa dosiahol chcený efekt, čiže zníženie infekcií zhruba o polovicu. Ďalšou možnosťou sú prebiotiká (strava pre baktérie). Veľmi podstatná je pritom i vláknina - rozpustná i nerozpustná. A sme zase pri strave.
Výťažok z pelargónie sa hodí sa na sviatočné obdobie. Počas ochorenia pôsobia dobre aj "akútne probioticko - vitamínové kúry". Veľmi chorľavým deťom sa odporúča užívať raz za pol roka bakteriálne imunostimulanciá. Aktuálne ich už predpisujú aj obvodní lekári.
Autori: Elena Lopes Rua, Jana Pohanková