Čo je akné a prečo vzniká?

Z dermatologického pohľadu ide o zápal mazových žliaz, prejavujúci sa typickými kožnými erupciami na povrchu kože, kedy sa v priebehu zápalového procesu uzatvárajú folikuly mazových vývodov v dôsledku nadprodukcie mazu. Okrem zvýšenej tvorby mazu, má za následok aj zrýchlené rohovatenie keratínu. V ich vyústeniach sa vytvára rohová zátka – komedón, ktorý uzatvorí vývody folikúl a zabraňuje tak vylučovaniu prebytočného mazu, ktorý sa potom začne hromadiť a spôsobuje zápal vplyvom ďalších - na povrchu kože prebývajúcích nečistôt, prachu či potu, prípadne rôznych toxicky pôsobiacich mikroorganizmov či baktérií.

Ak sa tento stav nelieči prehlbuje sa zápalový proces do hlbších vrstiev kože a často sa zápal dostáva z kože cez lymfatické cievy do obehu a do krvy.

Príčiny vzniku sú veľmi individuálne a rôznorodé:
 • Zvýšená hormonálna aktivita alebo hormonálna nerovnováha
 • Množenie kožných baktérií ako je Propionibacterium acne, koky alebo lipofilné kvasinky.
Z pohľadu Tradičnej čínskej medicíny (TČM) ide a proces, ktorým je postihnutá síce koža ale príčiny majú pôvod v celej energetickej rovnováhe tela. Ide o prebytok vlhkého horka tzv.vlhkej horúčosti a jej pôsobenie na orgány zhang fu.

Podľa stavu rozlišujeme 5 typov alebo príčin vzniku akné:
 • Horúčosť v pľúcach – horko v pľúcach sa hromadí v koži alebo v tkanive. Spôsobuje papulózne lézie, neobsahujú hnis. Lokalizuje sa na čele alebo v oblasti okolo nosa.
 • Horúčosť v žalúdku – lézie s prevahou okolo úst, líca.
 • Toxická horkosť – silné zápaly s hnisom, naplnené uzlíky, typicky začervenané.
 • Vlhká horúčosť – hlbšie zapálené vredy, koža je premastená.
 • Toxická vlhkosť so stagnáciu krvy – hlboké, zapálené, bolestivé tzv. cysty pod povrchom kože.
Patogenéza TČM rozlišuje teda pôvod lokalizácie lézií podľa oblasti. Akné je veľmi rozsiahly metabolický, hormonálny a imunologický nedostatok tela a preto nestačí liečiť problém na povrchu, ale aby sa dosiahlo celkové vyliečenie, potrebujeme individuálne riešenie pre každého klienta.

Keďže koža je podriadený orgán hlavného energetického okruhu pľúca – hrubé črevo, všetko čo súvisí s vylučovaním, dýchaním a trávením musíme dostať do rovnováhy. Ďaľej podkožné tkanivo je priamo riadené obličkami a teda ich funkčnosť ovplyvňuje celý rad funkcií podkožia. Obličky okrem toho riadia riadnu cirkuláciu krvy aj lymfy a teda aj prenos kyslíka a živín k bunkám kože. Hormonálnu rovnováhu balancujú nadobličky a štítna žľaza. A keďže celý metabolický okruh riadi pečeň, Jangový orgán regulujúci element ohňa a riadiaci orgán žalúdka a sleziny nezabúdajme, že aj cez potraviny a jedlo, ktoré prijímame vieme cielene chorobu zlepšiť alebo aj zhoršiť. Slezina tu zohráva kľúčovú rolu pretože jej oslabením môže práve prísť k prebytku vlhkosti a toxicite alebo aj k prázdnote krvi.

V takýchto patologických stavoch je nemožné dosiahnuť vyliečenie akné. Preto ja osobne vždy pristupujem k tejto komplexnej chorobe veľmi individuálne s celostným pohľadom. Samozrejme keď už je postihnutá koža treba aj ju preliečiť odborne, no aby sme predišli opakovaniu zápalového procesu potrebujeme zistiť príčinu vzniku a koreň problému preliečiť zvnútra. Jedine s takýmto celostným prístupom sa mi podarilo úspešne preliečiť už niekoľko desiatok chorobných prípadov.
Autor: Katarína Žužičová, Dermokozmetička
 

Príbuzné témy:

  Katarína Žužičová

  Dermokozmetička Vo svojej praxi spája tradičné poznanie čínskej medicíny s modernými vedeckými poznatkami ... ...

  Dermokozmetické služby

  Cieľ je vždy celistvosť a zdravie pokožky na všetkých úrovniach. Pôsobíme na príčinu a koreň problému ... ...

Potrebujete poradiť?
Odosielam požiadavku