Cenník MEDANTE
Laboratórne vyšetrenia
Alergie a intolerancie
Vyšetrenie laktózovej a fruktózovej intoleracie
Laboratórny test detegujúci dedičnú intoleranciu laktózy a fruktózy. Laktózová intolerancia (hypolaktázia) je bežný stav spôsobený prudkým poklesom aktivity laktázy. V Európskej populácii je laktózová intolerancia spojená s dvoma polymorfizmami lokalizovanými na géne pre laktázu LCT (-13910 T>C a -22018 A>G. Dedičná fruktózová intolerancia (HFI) je autozomálne recesívna porucha, spôsobená mutáciou v géne pre aldolázu B. Detegujú sa štyri mutácie v géne pre aldolázu B: del4E4, A149P, A174D a N334K. Výsledok testu umožní vylepšiť individuálne stravovacie návyky a/alebo identifikovať genetickú príčinu príznakov intolerancie.
-
Celiakia
Celiakia je trvalá neznášanlivosť imunitného systému voči lepkovej bielkovine gluténu, ktorý sa nachádza v mnohých druhoch obilia ako je pšenica, raž, jačmeň, špalda, kamut, ovos a triticale. Ľudia trpiaci celiakiou nesmú jesť žiadne výrobky obsahujúce obilniny s lepkom. U detí a dospelých s genetickou predispozíciou vedie príjem potravín obsahujúcich glutén alebo čo i len stopy gluténu, k imunitnej reakcii v čreve.
-
Histamínová intolerancia (HIT)
O histamínovej intolerancii hovoríme vtedy, ak dôjde k nepomeru medzi prísunom histamínu a schopnosťou organizmu odbúrať ho s následnými histamínovými prejavmi. HIT sa zväčša spája so symptómami, ako sú opakované bolesti hlavy, žihľavka a bolesti brucha a iné. K diagnóze prispieva stanovenie enzýmu diaminooxidázy (DAO), ktorého úlohou je odbúravanie histamínu. DAO vyšetrujeme z krvi pacienta, stanovujú sa jeho koncentrácia a aktivita.
-
VYŠETRENIE POTRAVINOVEJ INTOLERANCIE (oneskorená potravinová alergia IgG): ZÁKLADNÉ POTRAVINY 44
Potravinová intolerancia sa vo väčšine prípadov pripisuje jednému z 44 najčastejších alergénov. Na určenie špecifickej IgG reakcie najbežnejších potravinových alergénov je vhodná skupina vyšetrení.
-
VYŠETRENIE POTRAVINOVEJ INTOLERANCIE (oneskorená potravinová alergia IgG): ZÁKLADNÉ POTRAVINY 90
Potravinová intolerancia sa vo väčšine prípadov pripisuje jednému z 90 najčastejších alergénov. Na určenie špecifickej IgG reakcie najbežnejších potravinových alergénov je vhodná skupina vyšetrení.
-
VYŠETRENIE POTRAVINOVEJ INTOLERANCIE (oneskorená potravinová alergia IgG): ALTERNATÍVNE POTRAVINY
Rozšírená skupina vyšetrení je zameraná na určenie špecifickej IgG reakcie na alternatívne potravinové alergény, ako sú exotické ovocie, morské plody či menej konzumované druhy mäsa.
-
VYŠETRENIE POTRAVINOVEJ INTOLERANCIE (oneskorená potravinová alergia IgG): SKRYTÉ, VZÁCNE A ZRIEDKAVÉ POTRAVINOVÉ ALERGÉNY A KORENINY
Rozšírená skupina vyšetrení je zameraná na určenie špecifickej IgG reakcie na veľmi zriedkavé a vzácne potravinové alergény, ako sú exotické koreniny a morské plody alebo zriedkavé druhy húb a plesní.
-
VYŠETRENIE POTRAVINOVEJ INTOLERANCIE (oneskorená potravinová alergia IgG) – ALL-IN-ONE
Balík vyšetrení zameraný na určenie špecifickej IgG reakcie na všetky potravinové alergény, ktoré dokáže súčasná medicína spoľahlivo odhaliť.
-
Prevencia chorôb
Základné vyšetrenia pre každého
Balíček Základné vyšetrenia pre každého ponúka základné parametre, ktoré môžu poukazovať na poruchu metabolizmu glukózy, ochorenie obličiek (urea, kreatinín, vyšetrenie moču chemicky a močového sedimentu), ochorenia pečene (bilirubín, ALT), poruchu lipidového metabolizmu (cholesterol, triacylglyceroly, LDL cholesterol, HDL cholesterol), a poruchu funkcie štítnej žľazy (TSH, voľná frakcia T4). Jeho súčasťou je aj vyšetrenie krvného obrazu.
-
Bolesti kĺbov
Balíček Bolesti kĺbov obsahuje parametre, informujúce o zápalových procesoch v organizme, ktoré môžu byť príčinou bolesti v kĺboch. Zahŕňa stanovenie kyseliny močovej (dna), C-reaktívneho proteínu, antistreptolyzínu a reumatoidného faktora. O možnej autoimunitnej príčine nás informujú anti CCP a ANA protilátky. Vyšetrenie balíčka samozrejme nenahrádza návštevu u ortopéda.
-
Zápal v organizme
Zápal v organizme je balíček, ktorý nás informuje o možných zápalových procesoch v tele. Obsahuje stanovenie C-reaktívneho proteínu, antistreptolyzínu, reumatoidného faktora, C3 a C4 zložky komplementu a hladín jednotlivých imunoglobulínov. Jeho súčasťou je aj stanovenie krvného obrazu.
-
Málokrvnosť / Anémia
Anémia, alebo tiež anemický syndróm, patrí k najčastejším chorobným stavom. Základné hematologické vyšetrenie pozostávajúce z vyšetrenia krvného obrazu (počet erytrocytov, hodnota hemoglobínu) spolu s biochemickým vyšetrením metabolizmu železa, vitamínu B12 a folátov je dôležitou súčasťou rýchlej a efektívnej diagnostiky anémií.
-
Zdravie muža
Pre muža
Balíček pre muža je určený všetkým mužom bez ohľadu na vek. Okrem základných vyšetrení (glukóza, obličkové, pečeňové testy, posúdenie porúch lipidového metabolizmu) ponúka parametre, ktoré môžu poukázať na možnú anémiu, poruchy zrážanlivosti krvi, poruchu funkcie štítnej žľazy, nedostatok vitamínu D a hormonálny disbalans. Súčasťou balíčka je aj stanovenie PSA (prostatický špecifický antigén), ktorý sa považuje za skríningový marker ochorení prostaty. Upozorňujeme, že pri zvýšenej hodnote PSA bude nutná konzultácia a interpretácia výsledku u vášho urológa.
-
Zdravie ženy
Hormonálny profil pre ženy
Balíček Hormonálny profil ženy je určený ženám vo fertilnom veku. Je vhodné vyšetrenie vykonať 2. deň menštruačného cyklu. Okrem pohlavných hormónov (estradiol, progesterón) obsahuje regulačné hormóny hypofýzy (folikulostimulačný a luteinizačný hormón) a prolaktín. Okrem toho je súčasťou balíčka diagnostika porúch funkcie štítnej žľazy (tyreotropný hormón, voná frakcia T4). Vhodná je následná konzultácia u Vášho gynekológa.
-
Pri užívaní antikoncepcie
Balíček Pri užívaní antikoncepcie je určený ženám užívajúcim hormonálnu antikoncepciu. Ponúka kontrolu pečeňových enzýmov - AST, ALT, GMT, ALP.
-
Pre ženu
Balíček Pre ženu je určený všetkým ženám bez ohľadu na vek. Okrem základných vyšetrení (glukóza, obličkové, pečeňové testy, posúdenie porúch lipidového metabolizmu) ponúka parametre, ktoré môžu poukázať na možnú anémiu, poruchy zrážanlivosti krvi, poruchu kostného metabolizmu, poruchu funkcie štítnej žľazy, zápal, nedostatok vitamínu D a hormonálny disbalans.
-
Životný štýl
Zdravé stravovanie/pred diétou
Balíček Zdravé stravovanie / pred diétou je určný všetkým, ktorí sa chcú zdravo stravovať a chcú mať vyváženú stravu. Súčasťou balíčka sú základné vyšetrenia (glukóza,funkcia obličiek - urea, kreatinín, moč chemicky a sediment, pečeňové testy - celkový bilirubín, ALT, AST,GMT,ALP, lipidový metabolizmus - cholesterol, triacylglyceroly, HDL a LDL cholesterol,stanovenie celkových bielkovín a albumínu a základného ionogramu - sodík, draslík). O možnej prítomnosti zápalu v tele nás informuje C-reaktívny proteín, o možnej anémii stanovenie krvného obrazu, železa, transferínu a feritínu, o možnej poruche funkcie štítnej žľazy stanovenie tyreotropného hormónu a voľnej frakcie T4 a na nedostatok vitamínov stanovenie vitamínu B12, kyseliny listovej, vitamínu D. Súčasťou balíčka je aj posúdenie inzulínovej rezistencie výpočtom indexu HOMA-IR, stanovenie stresového hormónu-kortizolu a skríning celiakie.
-
Manažérsky balík
Manažérsky balíček je určený všetkým pracovne vyťaženým jedincom. Ponúka skríning civilizačných ochorení - cukrovky a inzulínovej rezistencie (glukóza, inzulín, C-peptid, HOMA-IR, glykovaný hemoglobín), poruchu funkcie pečene (celkový bilirubín, ALT, AST, GMT, ALP), obličiek (urea, kreatinín, moč chemicky a sediment), poruchu metabolizmu kyseliny močovej, poruchu lipidového metabolizmu (cholesterol, triacylglyceroly, HDL a LDL cholesterol, malé denzné LDL častice, posúdenie rizika aterozklerózy, funkcie štítnej žľazy (tyreotropný hormón a voľná frakcia T4) a zápalu (CRP). Súčasťou balíčka je aj základný ionogram (sodík, draslík, vápnik, horčík), stanovenie stresového hormónu kortizolu, vitamínu D, krvného obrazu a vyšetrenie stolice na okultné krvácanie.
-
 
Potrebujete poradiť?
Odosielam požiadavku